subject
Mathematics, 21.06.2019 16:30 mildredelizam

Graph red beads cost $1 an ounce and gold beads cost $3 an ounce. juanita wants to purchase a 12-ounce mixture of red and gold beads that she can sell for $2 an ounce. the solution of the system shows the number of beads needed for juanita to break even. x + y = 12, x + 3y = 24 how many ounces of red beads will juanita buy to break even? how many ounces of gold beads will she buy?

ansver
Answers: 3

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 21.06.2019 15:00
7(x - 2) = 3(x + 4) solve the following equation. then enter your answer in the space provided using mixed number format.
Answers: 2
question
Mathematics, 21.06.2019 21:10
People often underestimate the effects of slight changes when they occur over long periods of time. if a population increases its average length by 0.1% per generation (compared to each generation's previous mean length), how much will it have changed after:
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 23:30
The table shows the number of hours orlando spent at football practice last week. select the appropriate numbers below to complete the model to find the number of hours orlando spent practicing on tuesday and friday.
Answers: 2
question
Mathematics, 22.06.2019 00:40
Find the volume of the solid bounded by the plane z=0 and the paraboloid z=1-x^2 –y^2
Answers: 1
You know the right answer?
Graph red beads cost $1 an ounce and gold beads cost $3 an ounce. juanita wants to purchase a 12-oun...
Questions
question
Mathematics, 15.10.2019 06:30
Questions on the website: 13579923