subject
Mathematics, 21.06.2019 16:20 jaueuxsn

Tomas is making trail mix using granola and walnuts. he can spend a total of $12 on the ingredients. he buys 3 pounds of granola that costs $2.00 per pound. the walnuts cost $6 per pound. he uses the equation to represent the total cost, where x represents the number of pounds of granola and y represents the number of pounds of walnuts. he solves the equation for y, the number of pounds of walnuts he can buy. answer- b tomas added 6 to both sides of the equation instead of subtracting 6. just took the test

ansver
Answers: 1

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 21.06.2019 18:00
The estimated number of people to attend the last bengals game of the season was 2000. the actual number of fans attending was 1200. by what percent did the estimate differ from the actual?
Answers: 3
question
Mathematics, 21.06.2019 18:00
Write an equation in slope intercept form of the line passes through the given point and is parallel to the graph of the given equation (0,0); y=3/8 x+2
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 18:30
What describes horizontal cross section of the right rectangle 6m 8m 5m
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 19:00
Since opening night, attendance at play a has increased steadily, while attendance at play b first rose and then fell. equations modeling the daily attendance y at each play are shown below, where x is the number of days since opening night. on what day(s) was the attendance the same at both plays? what was the attendance? play a: y = 8x + 191 play b: y = -x^2 + 26x + 126 a. the attendance was never the same at both plays. b. the attendance was the same on day 5. the attendance was 231 at both plays on that day. c. the attendance was the same on day 13. the attendance was 295 at both plays on that day. d. the attendance was the same on days 5 and 13. the attendance at both plays on those days was 231 and 295 respectively.
Answers: 1
You know the right answer?
Tomas is making trail mix using granola and walnuts. he can spend a total of $12 on the ingredients....
Questions
question
Geography, 01.12.2020 07:30
question
Mathematics, 01.12.2020 07:30
Questions on the website: 13538348