
Mathematics, 28.08.2020 18:01 chocolate4550
A 3-gallon bottle of bleach costs $14.88. What is the price per quart?

Answers: 3


Another question on Mathematics

Mathematics, 21.06.2019 15:30
Will mark brainliest if you answer ! the taco shop sold 198 lunches friday. this number is 3 more than 3 times the number they sold monday. let n represent the number of lunches sold monday. which equation shows an equality between two different ways of expressing the number of lunches sold on friday? a. n – 3 = 198 b. 3n – 3 = 198 c. 3n + 3 = 198 d. n + 3 = 198
Answers: 1

Mathematics, 21.06.2019 19:00
How do i start to solve? would appreciate a walk-thru! a bird sitting 16ft above the ground in an apple tree dislodges an apple. after how many seconds does the apple land on the ground? (assuming that no branches will interfere with it's fall)
Answers: 1


Mathematics, 22.06.2019 00:50
Solve the problem by using a venn diagram a group of students were surveyed about their taste in music.they were asked how they like three types of music: rock, country western and jazz.the results are summarized below: no one dislikes all three types of music.six like all three types of music.eleven don’t like country western.sixteen like jazz.three like country western and jazz, but not rock.six don’t like rock.eight like rock and country western.seven don’t like jazz.how many students were surveyed?
Answers: 3
You know the right answer?
A 3-gallon bottle of bleach costs $14.88. What is the price per quart?...
Questions

Mathematics, 23.02.2021 16:50

Chemistry, 23.02.2021 16:50

Chemistry, 23.02.2021 16:50

Computers and Technology, 23.02.2021 16:50

Mathematics, 23.02.2021 16:50

Spanish, 23.02.2021 16:50

Mathematics, 23.02.2021 16:50

Mathematics, 23.02.2021 16:50




Biology, 23.02.2021 16:50

English, 23.02.2021 16:50

Mathematics, 23.02.2021 16:50


Social Studies, 23.02.2021 16:50




Advanced Placement (AP), 23.02.2021 16:50