subject
Mathematics, 28.08.2020 18:01 chocolate4550

A 3-gallon bottle of bleach costs $14.88. What is the price per quart?

ansver
Answers: 3

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 21.06.2019 15:30
Will mark brainliest if you answer ! the taco shop sold 198 lunches friday. this number is 3 more than 3 times the number they sold monday. let n represent the number of lunches sold monday. which equation shows an equality between two different ways of expressing the number of lunches sold on friday? a. n – 3 = 198 b. 3n – 3 = 198 c. 3n + 3 = 198 d. n + 3 = 198
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 19:00
How do i start to solve? would appreciate a walk-thru! a bird sitting 16ft above the ground in an apple tree dislodges an apple. after how many seconds does the apple land on the ground? (assuming that no branches will interfere with it's fall)
Answers: 1
question
Mathematics, 22.06.2019 00:00
Solve 13 + w/7= -18 (w/7 is a fraction)
Answers: 2
question
Mathematics, 22.06.2019 00:50
Solve the problem by using a venn diagram a group of students were surveyed about their taste in music.they were asked how they like three types of music: rock, country western and jazz.the results are summarized below: no one dislikes all three types of music.six like all three types of music.eleven don’t like country western.sixteen like jazz.three like country western and jazz, but not rock.six don’t like rock.eight like rock and country western.seven don’t like jazz.how many students were surveyed?
Answers: 3
You know the right answer?
A 3-gallon bottle of bleach costs $14.88. What is the price per quart?...
Questions
question
Mathematics, 23.02.2021 16:50
question
Mathematics, 23.02.2021 16:50
question
Biology, 23.02.2021 16:50
question
English, 23.02.2021 16:50
question
Mathematics, 23.02.2021 16:50
Questions on the website: 13802536