subject
Mathematics, 27.09.2020 01:01 tamikalove78

The same phone company offers another plan where they charge $15 per month and $0.25 for each call made or received. Write and evaluate an expression to find the cost for 40 calls during one month. Then make a table showing the cost for 40, 50, 60 and 70 calls.

ansver
Answers: 1

Answers

ansver
Answer from: naomi12360

15+0.25(40)=25 dollars total

0.25(40)=10 dollars just for the 40 phone calls

___callsmoney

        40             =           10

         50            =            12.5

         60            =            15

          70           =             17.5

Step-by-step explanation:

25 cents times 40 phone calls would be 10 dollars then you have to add the standard 15 dollars per month for the plan to get your total cost per month if you were to make 40 phone calls.

ansver
Answer from: Quest
Bbghjkskxnxnixidnd dbshusjsjsns sndnbs
ansver
Answer from: Quest

m< xyz=\frac{1}{2}(a-b)

m< xoy=b

step-by-step explanation :

we know that

the measurement of the outer angle is the semi-difference of the arcs which comprises

in this problem

m< xzy is the outer angle

m< xyz=\frac{1}{2}(mayor\ arc\ xy-minor\ arc\ xy)

substitute the values

m< xyz=\frac{1}{2}(a-b)

the measure of angle xoy is equal to

m< xoy=minor\ arc\ xy > by central angle

substitute the value

m< xoy=b

Which equation is correct regarding the diagram of circle o? a) m∠xzy = (a + b)b) m∠xzy = (a – b)c)

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 22.06.2019 00:20
Once george got to know adam, they found that they really liked each other. this is an example of what factor in friendship
Answers: 1
question
Mathematics, 22.06.2019 01:30
Becca wants to mix fruit juice and soda to make a punch. she can buy fruit juice for $3 a gallon and soda for $4 a gallon. if she wants to make 28 gallons of punch at a cost of $3.25 a gallon, how many gallons of fruit juice and how many gallons of soda should she buy?
Answers: 2
question
Mathematics, 22.06.2019 04:00
Aaron paid $9.75 for markers that cost $0.75 each. he bought 4 times as many pencils for $0.35 each. how much did aaron pay for pencils?
Answers: 1
question
Mathematics, 22.06.2019 04:30
Jocelyn estimates that a piece of wood measures 5.5 cm. if it actually measures 5.62 cm, what is the percent error of jocelyn’s estimate? a. 2.13% b. 2.18% c. 12% d. 46.83%
Answers: 2
You know the right answer?
The same phone company offers another plan where they charge $15 per month and $0.25 for each call m...
Questions
question
Advanced Placement (AP), 25.10.2020 20:00
question
Mathematics, 25.10.2020 20:00
question
Advanced Placement (AP), 25.10.2020 20:00
question
Physics, 25.10.2020 20:00
question
Physics, 25.10.2020 20:00
question
Mathematics, 25.10.2020 20:00
question
Spanish, 25.10.2020 20:00
question
History, 25.10.2020 20:00
Questions on the website: 13722368