subject
Mathematics, 31.03.2021 01:00 davestrider404

Nutz-R-Us sells cashews for $6.30 per pound and Brazil nuts for $5.00 per pound. How much of each type should be used to make a 45 pound mixture that sells for $5.64 per pound?​

ansver
Answers: 1

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 21.06.2019 13:40
Cam bought some used books for $4.95. he paid $0.50 each for some books and $0.35 each for the others. he bought fewer than 8 books at each price. how many books did cam buy?
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 16:50
What are the steps to solving the inequality 3b + 8 β‰₯ 14?
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 22:30
Evaluate the function f(x)=4x+1 at the given values of the independent variable and simplify
Answers: 2
question
Mathematics, 21.06.2019 23:30
Christopher has breakfast at a cafe and thw cost of his meal is 36 dollars beacuse of the service he wants to leave a 10% tip
Answers: 3
You know the right answer?
Nutz-R-Us sells cashews for $6.30 per pound and Brazil nuts for $5.00 per pound. How much of each ty...
Questions
question
Mathematics, 16.09.2019 01:10
Questions on the website: 13920082