subject
Business, 01.09.2019 12:00 hosfordkenya4

Why would you use cell names in formulas instead of numbers?

ansver
Answers: 1

Another question on Business

question
Business, 21.06.2019 21:10
Strawberry plants reproduce by ​
Answers: 1
question
Business, 21.06.2019 22:30
The blank is type of decision-maker who over analyzes information
Answers: 1
question
Business, 22.06.2019 07:10
Walsh company manufactures and sells one product. the following information pertains to each of the company’s first two years of operations: variable costs per unit: manufacturing: direct materials $ 25 direct labor $ 12 variable manufacturing overhead $ 5 variable selling and administrative $ 4 fixed costs per year: fixed manufacturing overhead $ 400,000 fixed selling and administrative expenses $ 60,000 during its first year of operations, walsh produced 50,000 units and sold 40,000 units. during its second year of operations, it produced 40,000 units and sold 50,000 units. the selling price of the company’s product is $83 per unit. required: 1. assume the company uses variable costing: a. compute the unit product cost for year 1 and year 2. b. prepare an income statement for year 1 and year 2. 2. assume the company uses absorption costing: a. compute the unit product cost for year 1 and year 2. b. prepare an income statement for year 1 and year 2. 3. reconcile the difference between variable costing and absorption costing net operating income in year 1.
Answers: 3
question
Business, 22.06.2019 08:40
Exercise 18-15 sheffield appliance center is an experienced home appliance dealer. sheffield appliance center also offers a number of services for the home appliances that it sells. assume that sheffield appliance center sells ovens on a standalone basis. sheffield appliance center also sells installation services and maintenance services for ovens. however, sheffield appliance center does not offer installation or maintenance services to customers who buy ovens from other vendors. pricing for ovens is as follows. oven only $790 oven with installation service 850 oven with maintenance services 970 oven with installation and maintenance services 990 in each instance in which maintenance services are provided, the maintenance service is separately priced within the arrangement at $180. additionally, the incremental amount charged by sheffield appliance center for installation approximates the amount charged by independent third parties. ovens are sold subject to a general right of return. if a customer purchases an oven with installation and/or maintenance services, in the event sheffield appliance center does not complete the service satisfactorily, the customer is only entitled to a refund of the portion of the fee that exceeds $790. assume that a customer purchases an oven with both installation and maintenance services for $990. (b) indicate the amount of revenue that should be allocated to the oven, the installation, and to the maintenance contract.
Answers: 3
You know the right answer?
Why would you use cell names in formulas instead of numbers?...
Questions
question
Mathematics, 09.11.2020 03:50
question
Law, 09.11.2020 03:50
question
Mathematics, 09.11.2020 04:00
Questions on the website: 14138567